WYDANIE ONLINE

Przygotowanie szkoły do nowego roku szkolnego to niekończąca się lista zadań i obowiązków. Za wszystko odpowiada dyrektor szkoły. Liczne zadania dyrektor może delegować na kadrę kierowniczą, nauczycieli i innych pracowników, jednak musi pamiętać, że delegowanie zadań nie oznacza delegowania odpowiedzialności. A zatem, żeby wywiązać się ze swoich obowiązków jak najlepiej i dobrze przygotować szkołę na przyjęcie uczniów, warto uporządkować poszczególne dziedziny pracy szkoły, wyznaczyć zadania, które trzeba wykonać, określić, ile czasu trzeba przeznaczyć na własną pracę i pracę z zespołem (radą pedagogiczną). Praktyka wskazuje, że druga połowa sierpnia przebiega pod znakiem intensywnej praca przygotowawczej. W tabeli poniżej wymieniamy hasłowo ważne zagadnienia, zebrane obowiązki dyrektora, zadania, które trzeba uwzględnić przygotowując szkołę do nowego roku szkolnego oraz zadania dyrektora do wykonania we wrześniu Wakacje to potrzebny i piękny czas, ale za chwilę będzie już za nami.    

czytaj więcej »

Jeżeli jest to warunkowane zaleceniami wynikającymi z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w szkole dla ucznia z orzeczeniem należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Nauczyciel wspomagający musi mieć wymagane kwalifikacje, odpowiednio zawartą umowę, określony zakres obowiązków oraz podany wymiar czasu pracy. Jak, krok po kroku, wypełnić te obowiązki przedstawiamy w artykule. Procedura uporządkuje wiadomości i pozwoli bez problemu przebrnąć dyrektorowi przez to zadania.   

czytaj więcej »

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2020/2021 uwzględnia również obszary, zadania związane z kształceniem na odległość. Nowe zapisy zaznaczone są w treści kursywą.

czytaj więcej »

Jakie są warunki utworzenia klasy integracyjnej od 1 września 2021 r.? Czy coś zmieniło się w przepisach?

czytaj więcej »

Pytanie o realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego (w tym wypadku Zespół Aspergera). W orzeczeniu jest zalecona Terapia Integracji Sensorycznej (SI) oraz trening umiejętności społecznych TUS. Czy szkoła ma obowiązek zorganizować takie zajęcia? Jak wygląda ta kwestia, jeśli nie ma specjalisty mającego uprawnienia do prowadzenia takich zajęć i/lub brakuje odpowiednio przygotowanej sali? Czy jest możliwość zapłacenia za te zajęcia ośrodkowi prywatnemu (jest to oczekiwanie rodzica)?

czytaj więcej »

Szkoła musi być przygotowana pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej uczniów i pracowników. Tym bardziej jest to istotne w roku szkolnym 2021/2022, gdyż ze względu na pandemię nieobecność w szkole była znacznie dłuższa niż dwa miesiące letnie. Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.

czytaj więcej »