Koordynator ds. bezpieczeństwa - co dalej z nową funkcją w szkole? - DYREKTOR SZKOŁY - serwis Zarządzanie szkołą
Strona główna / Aktualności / Koordynator ds. bezpieczeństwa... Sobota, 01 listopada 2014
[2008-03-05]

Koordynator ds. bezpieczeństwa - co dalej z nową funkcją w szkole?

Koordynatorzy ds. bezpieczeństwa zostali powołani w szkołach od tego roku szkolnego, w ramach programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Koordynatorzy mieli społecznie pomagać innym nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dbać o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkole. Minister Katarzyna Hall pisze swój program „Bezpieczna i przyjazna szkoła", dlatego zastanawia się, czy pozostawić i uregulować w nim działalność w szkołach szkolnych koordynatorów ds. bezpieczeństwa.

Czym zajmują się koordynatorzy?

Dyrektorzy szkół potrzebę utrzymania tej funkcji oceniają różnorodnie: jako bardzo przydatna, gdyż koordynator np. stworzył mapę miejsc niebezpiecznych, dba o przepływ informacji o uczniach między nauczycielami, pilnuje, by nauczyciele reagowali na przemoc szkolną według przyjętych procedur. Inni jednak pojmują to jako dołożenie dodatkowego zadania nauczycielom. Różnie też rozumieją rolę koordynatora w szkole. - Przepisy nie precyzują, czym ma się zajmować ani kto ma nim być (szczegółowe informacje na temat funkcji koordynatora, zakresu obowiązków, współpracy z organami szkoły znajdziesz w listopadowej aktualizacji poradnika „Zarządzanie szkołą od A do Z"). Jeszcze dziś wyślij zamówienie i skorzystaj z możliwości bezpłatnego otrzymania poradnika na 14 dni. Część dyrektorów uważa, że dla koordynatora powinno być stworzone w szkole specjalne stanowisko, tylko dotyczące pracy z uczniami, rozwiązywania ich problemów, czuwania nad bezpieczeństwem.

Źródło informacji: